Glynis Henderson Productions in association with Park Theatre present Action To The Word's

A Clockwork Orange

By Anthony Burgess

ALEX I JONNO DAVIES
GEORGIE/ZOPHAR I LUKE BAVERSTOCK
DIM/PEDOFIL/JOE I SEBASTIAN CHARLES
FRANK ALEXANDER/MUM/BRODSKY I SIMON COTTON
DELTOID/CHAPLAIN/RICK I DAMIEN HASSON
MARK ALEXANDER/BRANOM/MARTY/WOMAN I PHILIP HONEYWELL
OLD WOMAN/MINISTER/DAD/RUBENSTEIN I JAMES SMOKER
BILLY BOY/GOVERNOR/COMEDIAN/F-ME PUMPS/DOLIN/LEN I WILL STOKES
PETE/BROMINE I TOM WHITELOCK


JONNO DAVIES I ALEXANDER

For Action To The Word: A Midsummer Night's Dream (Lysander/Action To The Word/National Theatre Riverside), Painted Blind (Boy/Arts Theatre) and Dracula (Dracula/Action To The Word/Edinburgh Festival).

Elsewhere: Shakespeare In Love (Ensemble/Noel Coward), Kingsman: The Secret Service (Marv Films), Milk & Honey (Milk & Honey: The Movie), Spotless (Laurie/Canal+), In the Name Of Ben Hur (The Asylum), Hollyoaks (Lime Pictures),Casualty (Adam/BBC) and Doctors (BBC).

 

 

 

LUKE BAVERSTOCK I GEORGIE AND ENSEMBLE

A Clockwork Orange marks Luke’s debut for Action To The Word

Elsewhere: Spring Awakening (Hanschen/Young Actors Theatre) and Some Words (Luke/Workshop).

Film: Earthy Encounters (Forty Foot Pictures Ltd.) and In Living Memory (Lion Child Productions).

 

 

 

 

SEBASTIAN CHARLES I DIM AND ENSEMBLE

For Action To The Word: A Midsummer Night’s Dream (Puck/Latitude/National Theatre).

Elsewhere: The Selfish Giant (Ensemble/Arcola Theatre), Gobsmacked (Chap/Hong Kong/Edinburgh) (Frantic Assembly) and Club Red (Jay/Highly Sprung Performance Company).

On Screen: Doctors (BBC) and Half Moon Investigations (Red Sharkey/BBC TV).

 


 

 

SIMON COTTON I FRANK ALEXANDER AND ENSEMBLE

For Action To The Word: A Clockwork Orange (Joe/Policeman/Soho Theatre/International Tour), Romeo & Juliet (Paris/CPT) and Titus Andronicus (Edinburgh Festival/The Space).

Elsewhere: The Dumb Waiter (Yvonne Arnaud).

On Screen: Rise of the Krays and Fall of the Krays (Ronnie Kray), Undercover Hooligan (Gavin Turner), Rise of the Footsoldier 3, Bloody Queens (Sir Robert Dudley), The Monster (Steve), The Dark Hours, Godless.

As Writer: The Undone Years (Masterclass Pitch Your Play Award).

 

 

DAMIEN HASSON I DELTOID AND ENSEMBLE

For Action To The Word: A Clockwork Orange (Deltoid, Prison Chaplain & Ensemble / UK & World Tour).

Elsewhere: The Unquiet Grave of Garcia Lorca (Garcia Lorca, Drayton Arms Theatre), The Bacchae (Southwark Playhouse), The Picture of Dorian Gray (Bewley's Café Theatre, Irish Tour), The Resistible Rise of Arturo Ui (Waterfront Studio Belfast, Irish Tour), Anatomy of a Seagull (Smock Alley Theatre, Dublin), La Dispute (The Abbey Theatre) and Plasticine (Southwark Playhouse).

On Screen: The Widow’s Last (Sean O’Connor / Reel Issues Film), Autopsy: The Last Hours Of (ITV), Hollyoaks (Lime Pictures), A Belfast Story (Jolt Me Features), Marú (Stirling Productions), Agnes (UTV) and Facing the Truth (BBC).

 

PHILIP HONEYWELL I DR BRANOM AND ENSEMBLE

For Action To The Word: The Oresteia: Eumenides (Apollo/CPT), A Clockwork Orange (Various/Soho Theatre & International Tour) and Titus Andronicus (Bassianus/The Space/EdFringe).

Elsewhere:  Birthday Suit (Old Red Lion Theatre), Persuasion (Rosemary Branch Theatre & Tour), Venus Quarry (Broadway Theatre, Catford), Out In the Army (Old Vic Workrooms), Love In the Past Participle (Arthur/Tabard Theatre), Clap Hands (Hackney Showrooms), The Cow Play (Rosemary Branch Theatre), Jane Eyre (StJohn Rivers/Brocklehurst/National Tour), Romeo & Juliet (Rosemary Branch Theatre), Honey, Baby (White Bear Theatre), Playlist (/Theatre 503). 

On Screen: Eastenders (BBC), London Isn’t Waiting (Good4me), Six / Cope (PBW Productions), Inner Workings (Clever Pictures), Rob'd (Medium Rare Films) and the forthcoming Gangsters VS Vampires (Blacktail Productions).

 

JAMES SMOKER I THE MINISTER AND ENSEMBLE 

For Action to the Word: A Clockwork Orange (Minister of the Interior, Old Woman, Rich Bitch, Cover Alex/UK Tour, Australia, Norway, Singapore, Hong Kong, Proud Camden), Constance & Sinestra and the Cabinet of Screams (Latitude, CPT), Dracula (Van Helsing; Arts Leicester Square), A Midsummer Night's Dream (Starveling/National Theatre), Shakespeare Shorts (Macbeth, Flute, Don Pedro, Richard III/CPT, C Venues, ADC Cambridge), I'd Kill For You (Creon/Etcetera) and Titus Andronicus (C Venues)

Elsewhere: Les Miserables (Montparnasse/Queens), Thursford Christmas Spectacular (Featured Soloist) and New Songs 4 New Shows (Featured Ensemble/Lyric Gala Concert).

 

 

WILL STOKES I BILLY BOY AND ENSEMBLE

For Action To The Word: A Clockwork Orange (Soho Theatre/International Tour) and Busstopkisser (Tom/Theatre Royal York/CPT)

Elsewhere: The Pooki (The Park Theatre/Workshop), The Saints (Nuffield Theatre), Hungry House (Commercial), Kenny Glynn VS the World (Nuffield Theatre/Workshop), Hair (Ensemble/European Tour), The Medium (Toby/Northern Ireland Tour), Peter Pan (John Darling/The Curve Theatre), The Backroom (The Cock Tavern), Our House (Birmingham Rep) and The Thing About Men (Bedlam Theatre).

 

 

 

TOM WHITELOCK I PETE AND ENSEMBLE 

For Action To The Word: A Clockwork Orange (Pete/Soho Theatre / Norway tour), Dracula (Quincy Morris/Arts Theatre) and Rhythm of Silence (Charleston Festival/London Concord Ensemble)

Elsewhere: Sunny Afternoon (Harold Pinter Theatre), Romeo & Juliet (Paris / Shakespeare's Globe), Kicking & Screaming (Riverside Studios), Faust (Dumbwise, Greenwich Theatre), Snow Queen Trail (Rose Theatre Kingston), Love Stories (Southwark Playhouse), Zuiderzee (bac), Twelfth Night (Sir Toby Belch / Paul Hart, UK tour).

On Screen: Suspicions (Scope Films), Allan X (Noble Savages), Ancestry.co.uk (Mustard Film Company), Recompense (NSTF), A Nightmare On Your Street (Silverfish Productions), Serial Recall (Sitting Duck Productions).

Radio includes: Home Front (Series regular Mervyn Harris / BBC Radio 4), The Brothers Jack and the Captain Campaign (both for Wrong Side of the Road) and Holborn (TheatreVoice/Theatre503).